Zalany laptop? Najważniejsze to błyskawiczna reakcja i cierpliwość.
Być może już jesteś w tej sytuacji. Teraz trzeba działać szybko.

Lista kroków do podjęcia, które zwiększą szanse na uratowanie laptopa.

Krok 1: Odłącz zalany laptop od zasilania

Po pierwsze odcinamy zasilanie. Woda lub inne płyny mogą spowodować zwarcie.. Nie czekajmy więc, aż Windows sam się wyłączy – nie ma na to czasu. Natychmiast odłącz zasilacz i wyłącz „na twardo” zalany laptop. Przytrzymaj przycisk uruchomienia przez kilka sekund aż laptop zgaśnie.

Krok 2: Odwróć klawiaturę laptopa do góry nogami

Nie pozwólmy aby płyn dostał się do ważnych podzespołów. Odwróć laptop do góry nogami tak aby płyn mógł wydostać się przez klawiaturę. Możesz podłożyć chłonny ręcznik pod laptopa.

Krok 3: Jeżeli to możliwe wyciąg baterię z laptopa

Dodatkowo zabezpieczy to nasz mobilny komputer przed ewentualnym zwarciem. 

Krok 4: Jak najszybciej udaj się do serwisu

Teraz pozostało tylko rozebrać laptopa, wyczyścić i wysuszyć wszystkie podzespoły – w tym płytę główną, karty rozszerzeń, gniazda, klawiaturę, obudowę oraz procesor wraz z układem chłodzenia.

Jeżeli wykonałeś wszystkie kroki masz 99% na uratowanie laptopa.

Czego unikać?

Pod żadnym pozorem nie uruchamiaj komputera przez minimum 24h -jest duża szansa, że zaraz po zalaniu się uruchomi, podziała od 5 minut do kilku godzin i nagle padnie. Woda dopiero po czasie może dostać się do wrażliwych podzespołów i doprowadzić do spalenia układów na płycie głównej. Tutaj liczy się cierpliwość.

Nie klikaj nic na zalanej klawiaturze – klikając możesz wywołać spięcie co może bezpowrotnie uszkodzić klawiaturę, a przyciski które kliknąłeś mogą już nie działać – nie potrzebnie narazisz się na koszty.

Nie susz laptopa suszarką – strumień powietrza z niej tylko wepchnie wodę głębiej. Dodatkowo, gorące powietrze może spowodować stopienie się obudowy lub dużo gorsze uszkodzenia.

Dodatkowe informacje

Teraz pozostało udać się do serwisu , który rozbierze laptopa i pozbędzie się resztek płynu z wnętrza laptopa oraz wykona konserwacje zabezpieczającą uszkodzenia po zalaniu. Po tych zabiegach laptop będzie jak nowy.

W przypadku słodkiego napoju wizyta w serwisie jest nieunikniona. Klawiatura cała na pewno się klei od cukru. Mimo, że woda wyparowała to cukier został na płycie głównej i podzespołach. Bez wyczyszczenia płyty głównej pozostaje duże ryzyko, że dojdzie korozji lub spięcia.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z serwisem.
Tel. 697 207 553

Pozdrawiamy naszych czytelników!
Zespół Wsparcia Komputerowego