Niewielu z nas zdaje sobie sprawę że regularnie czyszczenie komputera to jedna z najważniejszych rzeczy, jeżeli chcemy aby nasz sprzęt wydajnie i długo pracował.

Chciałbym pokazać wam efekty dokładnego wyczyszczenia komputera, który był zaniedbany przez ok. 4 lata.  Komputer trafił do mnie w fatalnym stanie, jednak mogę was uspokoić – widziałem gorsze przypadki.

Zdjęcia wnętrza komputera poniżej są już po czyszczeniu sprężonym powietrzem. 

Komputer był już na skraju wytrzymałości i miał bardzo słabą wydajność. Klient zgłaszał zacinanie się komputera w kluczowych momentach pracy,
a po pewnym czasie zaczął dostawać nawet tzw. bluescreen zapewne z powodu zbyt dużej temperatury. Następnie system Windows uległ uszkodzeniu i nie dało się go uruchomić.

Całkowicie wyschnięta pasta termoprzewodząca traci swoje właściwości. 

Pasta termo przewodząca już dawno temu utraciła swoje właściwości (powinniśmy ją wymieniać co 2 lata) , całkowicie wyschła przez co odprowadzanie ciepła z procesora było znikome, mózg komputera w każdej chwili mógł ulec przegrzaniu. Mogłoby to narazić klienta na dużo większe koszty – w tym przypadku zakup nowego procesora i możliwe, że płyty głównej.

Zakurzone i ubrudzone wiatraki to kolejna rzecz, która osłabiała chłodzenie naszego komputera.  Zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza, jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej temperatury podzespołów. Niestety nawet kilku milimetrowy kurz obniża wydajność wiatraków.

Ogromne ilości kurzu i brudu blokowały dostęp powietrza przez co ciepło nie mogło zostać odprowadzone. 

Prawda, że był w nie najlepszym stanie? A jak wyglądają wasze komputery? Powinniśmy dbać o nie jak o własne zdrowie – zamiast kupować nowy sprzęt, zaoszczędzimy pieniądze i nie będziemy się stresować lagującą grą lub zacinaniem się YouTub’a.

Efekt końcowy

Rozłożenie komputera na najmniejsze części, dokładne wyczyszczenie każdej z nich oraz wymiana pasty termo przewodzącej przyniosły wspaniały efekt. Komputer wygląda jakbyśmy dopiero co wynieśli go ze sklepu, po kurzu nie ma ani śladu. Zapewniliśmy mu dodatkowe kilka lat życia i lepszą wydajność, przez co klient nie skarży się już na zacinanie się programów i gier – wszystko działa płynnie.

Pomyślcie ile pieniędzy zostało zaoszczędzone – w przypadku spalenia procesora to kwestia 500 PLN – 1500 PLN, płyta główna 300 PLN – 600 PLN, karta graficzna 300 PLN – 1500 PLN. Czyszczenie komputera to kwestia 150 PLN i mamy spokój na kolejny rok lub dwa, możemy znowu cieszyć się korzystaniem z komputera i graniem w gry jak dawniej.

Zapraszam do oglądnięcia efektów końcowych pracy naszego serwisu komputerowego.

Jeżeli chcą Państwo zobaczyć zdjęcie w przybliżeniu proszę o kliknięcie na nie prawym przyciskiem myszy a następnie Otwórz w nowej karcie

Temperatura procesora przed i po czyszczeniu

Przeprowadziliśmy kilka testów przed i po oczyszczaniu komputera. Obciążenie procesora trwało 20 minut oraz wynosiło 100% jego zużycia tj. 3 GHz.


Przed czyszczeniemPo czyszczeniu
Bez obciążenia48℃32℃
Z obciążeniem92℃69℃
Oto nasze wyniki, są bardzo zadowalające. Dzięki wymianie pasty termoprzewodzącej, procesor znowu bez problemu odprowadza ciepło do radiatora. Wiatraki zapewniają idealną wymianę powietrza, pozbywając się ciepła z wnętrza komputera i radiatorów. Temperatura całego komputera jest niska i stabilna, co pozwala na bezstresową pracę procesora oraz karty graficznej. 

Jeżeli macie jakieś pytania zapraszam do kontaktu telefonicznego z naszym Wsparciem Komputerowym – +48 697 207 553 lub na FaceBooku.

Pozdrawiam i do zobaczenia!