Podczas upałów takich jak w tym roku warto zadbać o prawidłowe chłodzenie własnego komputera lub laptopa.

Każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się trzymać laptopa na kolanach, a ciepło jakie wydobywało się z niego uniemożliwiało swobodne przeglądanie internetu czy granie w grę. Przegrzewanie się komputera, może prowadzić jego głośniejszej pracy, opóźnieniach i zawieszeń w grze, spadku liczby klatek na sekundę, a nawet do nieodwracalnego uszkodzenia.

 

Powody, przez które nasz komputer się przegrzewa

 Im  komputer ma lepszą specifykacje czyli procesor i kartę graficzną. tym lepsze chłodzenie jest potrzebne. Podzespołami, które są narażone na najwyzsza temperature są procesor oraz karta graficzna. Generują one ogromne ilości ciepła, które  musimy odprowadzić poprzez odpowiedni układ chłodzenia.

 Często nie zdajemy sobie sprawy, że komputer który nie jest czyszczony regularnie, przegrzewa się dużo bardziej i przez to powoduje straty w wydajności komputera.  Czyszczenie komputera powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na 3-4 miesiące, maksymalnie co 6 miesięcy.

 

Pomieszczenie takie jak sypialnie mają ogromne ilości kurzu, które nasz komputer w długim okresie czasu pochłania, przez to tworzy się duża warstwa brudu i kurzu, a czasami trafia tam nawet sierść zwierząt. . W naszym serwisie posiadamy sprzęt, którym z precyzją oczyścimy wszystkie podzespoły zaczynając od karty graficznej, płyty głównej, zasilacza, chłodzenia procesora oraz wiatraków w obudowie! Dzięki czemu Twój komputer znów będzie mógł oddychać.

 

Efekt  odczujesz natychmiast. Komputer będzie mógł pracować przez wiele godzin dzięki stabilnej temperaturze oraz nie będzie przegrzewał się jak dawniej. Będzie pracował ciszej, ponieważ nadmiar kurzu może wytworzyć tarcie, które powoduje głośniejsze działanie urządzenia. Dodatkowo oczyszczając sprzęt zwiększasz jego żywotność,  gdyż nie pracuje on w skrajnych warunkach do których nie został przystosowany. Przykładowo, karta graficzna może mieć tolerancję temperatury w zakresie 77-80 stopni, jednak utrzymuje ona taką temperature w laboratoryjnych warunkach, gdzie kurz nie wchodzi w grę. Gdy zakurzenie jest zbyt duże, tarcie się zwiększa, wydajność chłodzenia zaczyna spadać, każdy podzespół wytwarza ciepło ponad miarę, co w efekcie daje nam jeszcze większą temperaturę do ujarzmienia. Nasza karta graficzna jeszcze pracuje, ale nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do produktywnej pracy.
Teraz temperatura zwiększyła się do 85-90 stopni a karta graficzna
i procesor pracują mniej wydajnie. Możemy to odczuć w grach kiedy spadają nam fps’y o 15-20 a niekiedy do zera, przez co łapiemy tak zwanego freeza.

 

Jak możemy walczyć z przegrzewaniem się komputera?

 Po pierwsze, powinniśmy zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym jest nasz sprzęt. Jest to niekiedy niemożliwe, ponieważ jedyne miejsce jakie mamy w domu na komputer jest często w naszej sypialni, która jest ogromnym zbiornikiem kurzu. Możemy ograniczyć dostęp zwierząt w zasięgu naszego sprzętu, które również są sporym źródłem kurzu i sierści. Zrozumiałe jest to, że czasami te rzeczy są ciężkie do zorganizowania. W takim przypadku co kilka miesięcy powinniśmy otworzyć obudowę komputera, lub otworzyć laptopa I przedmuchać go sprężonym powietrzem.

 Pamiętajmy że, operacje takie jak te wiążą się z otwarciem komputera, wyciągnięciem podzespołów, co może być ryzykowne, jeżeli nie mamy doświadczenia.  Pamiętajmy również, aby w żadnym razie nie czyścić komputera odkurzaczem, gdyż po kontakcie odkurzacza z podzespołem może zaistnieć wyładowanie elektrostatyczne i uszkodzić nasz sprzęt. Lepiej pozostawić to profesjonalistom, którzy pozbędą się kurzu, z całej obudowy, karty graficznej, pamięci ram, zasilacza, chłodzenia na procesorze, dysków oraz wiatraczków w obudowie. Dzięki takiemu zabiegowi nasz komputer będzie działał stabilniej, zapewnimy mu dłuższą żywotność oraz zwiększymy swój komfort pracy.

 

Laptopy również kwalifikują się do oczyszczenia, jednak  jest to dużo trudniejsze, ponieważ musimy otworzyć laptopa. Nie powinniśmy się martwić o gwarancję, gdyż większość producentów pozwala na otworzenie laptopa w celach takich jak wymiana dysku na szybszy (HDD do SSD), dołożenie pamięci ram oraz czyszczenie komputera z kurzu. Zabiegi takie są codziennością dla profesjonalistów, dlatego lepiej oszczędzić sobie stresu i zostawić brudną robotę nam.

 

Najtańsze I najskuteczniejsze sposoby na zmniejszenie temperatury naszego komputera

 

 

Oczyszczanie wentylatora I obudowy

 Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie temperatury jest czyszczenie obecnego chłodzenia. Wykorzystujemy do tego celu sprężone powietrze aby przedmuchać nim radiatory i wentylatory. W komputerze stacjonarnym nie powinno być większej filozofii, gdyż wystarczy otworzyć obudowę, jednak w przypadku laptopów będziemy musieli dostać się do wewnątrz, co nie zawsze jest takie proste. Jest to najtańszy i najprostszy sposób.

Wymiana pasty termo przewodzącej

 

Po pozbyciu się kurzu powinno się również pamiętać o wymianie pasty termo przewodzącej, która transportuje ciepło z procesora do radiatora a następnie ciepło jest odprowadzane przez wiatraki na zewnątrz obudowy. Pasta termo przewodząca wraz z czasem traci swoje właściwości, co niekorzystnie wpływa na temperaturę podzespołów. Dobra pasta kosztuje 20-30 zł, ale wystarcza na kilka aplikacji.

Zmiana systemu chłodzenia na wydajniejsze

 

Dobrym pomysłem jest wymiana standardowego chłodzenia na nowsze. Ten zabieg zawsze obniży temperaturę naszego procesora oraz pozwoli mu wydajniej pracować. Na rynku jest ogromny wybór coolerów, możemy pomóc Ci w wyborze odpowiedniego.

 

Montaż dodatkowych wentylatorów w obudowie

 

W komputerach stacjonarnych, mamy możliwość zainstalowania dodatkowych wentylatorów. Pozwolą one uzyskać lepszą wymianę powietrza wewnątrz obudowy. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przegrzewania się sprzętu. Musimy jednak pamiętać, że więcej wentylatorów to więcej hałasu. Istnieją również cichsze modele, są jednak droższe.

 

Wymiana obudowy

 

Jeżeli nasza obudowa jest już stara możemy zainwestować w nowszą oraz większą. Nowa wieża (tower) będzie miała więcej miejsca na podzespoły oraz wydajniejsze chłodzenie. Jeżeli chcemy wprowadzić świeżość do naszego zestawu, możemy zainwestować w porządną obudowę, która będzie długo nam służyć.